Żyj dla Innych – PIT roczny

Stowarzyszenie „Żyj dla Innych”

ul. Leśna 3
87-800 Włocławek
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wejdź na stronę internetową

KRS: 0000239730
NIP: 888-28-83-565

Nasza miłość nie zamyka drzwi

„Czyńcie dobrze zawsze, czyńcie dobrze wszystkim,
źle nigdy i nikomu.“
św. Alojzy Orione

Stowarzyszenie „Żyj dla Innych” działa na rzecz Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Sióstr Orionistek we Włocławku.

SOW jest niepubliczną placówką wychowawczą, przeznaczoną dla dziewcząt z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz fizycznymi, które wymagają stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania.

Głównym celem ośrodka jest przygotowanie wychowanek do codziennego życia, uwzględniając ich indywidualne możliwości i potrzeby. Dlatego też, słowa Św. Alojzego Orione – Założyciela Zgromadzenia Sióstr Orionistek: „Młody człowiek musi być przekonany, że pragniemy jego dobra, że żyjemy nie dla samych siebie, ale dla niego; że kochamy go szczerze” przyświecają pracownikom SOW w czasie codziennego funkcjonowania Dzieła.

PRZEKAZUJĄC NAM 1% POMAGASZ:

Żyj dla innych z programem PITy roczne IPS

• wspierać osoby, w szczególności, z niepełnosprawnością intelektualną,
• tworzyć im lepsze warunki życia i rozwoju,
• zdobywać środki niezbędne do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania,
• organizować wycieczki edukacyjno–rekreacyjne,
• prowadzić ku aktywnemu uczestniczeniu w życiu społecznym i kulturalnym,
• wspierać rodziny osób niepełnosprawnych na wielu płaszczyznach,
• oraz inne zadania wynikające z konkretnych i sytuacji. 

 

Wyzwanie z 2019 roku – spełnione

SOW82 07 Droga do jego spełnienia okazała się trudna i „wyboista”. Nie chodzi tu o sprawy finansowe, ponieważ dzięki wsparciu z zakresu 1%, funduszy na wykonanie zadania nie zabrakło. Problemem okazała się współpraca z firmami, które zostały wybrane do wykonania szybu i zainstalowania windy.
Firmy nie spieszyły się z zakończeniem prac. Przykro jest nam, że ludzie nie rozumieją jak ważne jest posiadanie sprzętów ułatwiających życie osobom niepełnosprawnym.

Likwidacja bariery jaką było pokonywanie schodów, uniemożliwiała przyjmowanie dzieci niepełnosprawnych ruchowo ponieważ sypialnie, ze względu na specyfikę budynku, znajdują się na I piętrze.

Budowa szybu i montaż windy trwały zbyt długo. Poza tym czas pandemii COVID – 19, dodatkowo wydłużył termin zakończenia prac.
Najważniejsze jednak, że już jest i przebywające obecnie w ośrodku dziewczęta mogą z niej korzystać.
Dlatego ogromnie dziękujemy wszystkim za przekazany na ten cel 1%.
Chcemy również zaznaczyć, że brak profesjonalizmu w działaniu zatrudnionych firm nie zniechęci nas do podejmowania starań o polepszanie warunków codziennego życia naszych podopiecznych.

 NOWE WYZWANIE na rok 2021 „Odrestaurowanie i naprawa balkonów”

Historia domu zakonnego, w którym obecnie znajduje się SOW, jest ściśle związana z powstaniem Parafii. W roku 1930 ks. bp Karol Radoński zwrócił się do ks. Alojzego Orione z prośbą o objęcie duszpasterstwem najuboższej dzielnicy Włocławka – Grzywna. 7 sierpnia 1934 r. ks. Henryk Demrych zakupił plac pod budowę nowego kościoła i Małego Cottolengo. Małe Cottolengo, zostało otwarte w 1937 r., a opiekę nad chorymi i sierotami sprawowały Siostry Orionistki. Później powstało przedszkole dla dzieci Grzywna i „Oratorium Świąteczne” dla dziewcząt. Po wojnie utworzono Dom Dziecka p.w. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, który później został przekształcony w Zakład Wychowawczy „Caritas”. Siostry w 1940 r. przekształciły dzieło w Zakład Wychowawczy Sióstr Orionistek, a od 1994 r. wspólnota prowadzi Specjalny Ośrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia (Orionistek).

Nie trudno zauważyć, że budynek, pomimo wielu remontów jest dość wiekowy. Obecnie remontu wymagają balkony. Jeden z nich znajduje się na piętrze zajmowanym przez wychowanków. W dobie pandemii, kiedy wychodzenie jest dość niebezpieczne, dziewczętom przebywającym w SOW służy jako miejsce korzystania ze świeżego powietrza i odreagowania od codziennych trudnych zajęć podczas pracy zdalnej.Balkony wymagają remontu

Na zdjęciu balkony wyglądają na zadbane, bo tak jest. Jednak nie jest to równoznaczne ze słowem „bezpieczne”, ponieważ mają wiele pęknięć i zakamuflowanych farbą uszkodzeń. 

Można wesprzeć odrestaurowanie i naprawę balkonów poprzez darowiznę dokonaną przelewem bankowym.

 

Kwotę tę można odliczyć w zeznaniu rocznym w załączniku PIT/O jako darowiznę na rzecz organizacji  pożytku publicznego w ramach limitu 6% dochodu u osób fizycznych, a 10% u osób prawnych. Jest to inna forma wsparcia niż 1%.

KONTO BANK: PeKaO S.A. I o/ WŁOCŁAWEK
83 1240 3389 1111 0010 0789 7929

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

SOW82 05