Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Apostołów
ul Szczecińska 12
72-004 Tanowo
e-mail:
Wejdź na stronę internetową
KRS: 0000161200
NIP: 955-206-81-24
Opiekujemy się osobami w terminalnej fazie choroby nowotworowej
Przysięga Hipokratesa (fragment) „Będę stosował zabiegi lecznicze wedle mych możności i zdolności, ku pożytkowi chorych, broniąc ich od uszczerbku i krzywdy”.
Brat Roger z Taize „Kiedy łagodzimy udręki innych, spotykamy Jego, Chrystusa. Cokolwiek czynicie moim braciom najmniejszym, czynicie to mnie samemu”.
Stowarzyszenie powstało w 2003 r. z inicjatywy ks. Marka Kujawskiego ze Zgromadzenia Palotynów, twórcy ruchu hospicyjnego na Pomorzu Zachodnim. Pod koniec roku 2005 Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Apostołów uzyskało prawny status Organizacji Pożytku Publicznego.
Celem działania Stowarzyszenia jest niesienie medycznej i niemedycznej opieki nad osobami w terminalnej fazie choroby nowotworowej, oraz udzielanie wsparcia ich rodzinom w czasie odejścia najbliższej osoby i w okresie żałoby.
Hospicjum od 2006 roku bezpłatnie daje fachową pomoc w domu chorego. Do dyspozycji pacjenta i jego rodziny jest lekarz, pielęgniarka, psychoonkolog, fizjoterapeuta, pracownik socjalny oraz wolontariusze medyczni i niemedyczni. Wizyty są tak częste, jak jest to potrzebne, by ulżyć choremu w cierpieniu i pomóc rodzinie. Również wspomagamy specjalistycznym sprzętem medycznym, takim jak specjalne łóżka o zmiennych kątach nachylenia, koncentratory tlenu, materace przeciwodleżynowe, ssaki, pompy infuzyjne itp.
Rodzinie udzielana jest pomoc socjalna, przy zakupie leków i żywności – w uzasadnionych przypadkach.
Dzięki wsparciu wielu darczyńców, którzy przekazali na rzecz budowy naszego hospicjum 1% swojego podatku i Funduszom Unijnym Stowarzyszenie wybudowało hospicjum Stacjonarne dla dzieci i dorosłych w Tanowie dla 23 chorych. Działalność w domu hospicyjnym rozpoczęliśmy 1 lipca 2019r. Nasi podopieczni znajdują opiekę lekarzy, pielęgniarek, opiekunów medycznych, psychologów, fizjoterapeutów i wolontariuszy w pokojach jedno i dwuosobowych z węzłami sanitarnymi, do dyspozycji rodzin jest hotelik.
Obecnie Stowarzyszenie prowadzi Hospicjum Domowe, Hospicjum Stacjonarne i Poradnię Medycyny Paliatywnej.
Środki na prowadzenie działalności zdobywamy:
- ze zbiórki 1,5% od podatku,
- ze zbiórek do puszek,
Corocznie przystępujemy do gminnych konkursów na prowadzenie opieki hospicyjnej. Wspomagają nas dary indywidualnych ofiarodawców. Zapraszamy mieszkańców na coroczny festyn. Bawiąc się przybliżamy ideę wolontariatu hospicyjnego i pomnażamy nasze środki.
Mamy podpisany kontrakt z NFZ, lecz on pokrywa tylko 50% kosztów prowadzonej działalności.
Staramy się by idea wolontariatu hospicyjnego była znana wszystkim, szczególnie dzieciom i młodzieży, dlatego współdziałamy z klasami wolontaryjnymi w polickich szkołach średnich.
Organizowaliśmy konferencje naukowe z Uniwersytetem Szczecińskim, z niemieckimi hospicjami w Greifswaldzie, Pasewalku.
Bez wsparcia obywatelskiego Stowarzyszenie nie udźwignie samodzielnie przedsięwzięcia prowadzenia opieki nad chorymi w fazie terminalnej, dlatego prosimy o wsparcie.
Cel jest wielki, a dobroczynność – jak serce każdego z nas.