Fundacja Świętego Barnaby
ul. Ogrodowa 30
42-200 Częstochowa
e-mail:
Wejdź na stronę internetową
KRS: 0000306549
NIP: 949-208-53-94
Przywróćmy godność osobom ubogim i bezdomnym
Fundacja Świętego Barnaby została założona w 2008 r. jako odpowiedź na wciąż wzrastające potrzeby ludzi "o których zapomniał świat". Przekazywanie środków materialnych i praca socjalna na rzecz ubogich rodzin, osób samotnych oraz bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych oraz zajęcia świetlicowe dla najuboższych dzieci to sztandarowe działania naszej Fundacji.
Celem jest działalność charytatywna wobec potrzebujących, aby "nikt nie cierpiał niedostatku". Przeznaczając 1,5% podatku należnego na rzecz Fundacji Świętego Barnaby bierzecie Państwo udział w przywracaniu godności tym, którzy są wśród nas. W 2022 r. Fundacja objęła pomocą blisko 2000 osób w całej Polsce.
W ramach realizowanej przez Fundację działalności z zakresu pomocy społecznej prowadzimy programy:
PROGRAM POMOCY RODZINIE adresowany do rodzin, osób samotnych oraz osób niepełnosprawnych, które żyją w skrajnych warunkach bytowych. Celem programu jest zakup oraz przekazanie podopiecznym żywności, opału, artykułów higienicznych, artykułów chemicznych oraz wyprawek szkolnych. W ramach programu zapoznajemy się z sytuacją życiową oraz materialną osób korzystających z pomocy, prowadzimy rozmowy indywidualne, oferujemy pomoc psychologiczną i prawną oraz staramy się towarzyszyć podopiecznym w trudach dnia codziennego.
PROGRAM POMOCY OSOBOM BEZDOMNYM skierowany jest do osób w kryzysie bezdomności, przebywających poza placówkami, tzw. bezdomnych ulicznych oraz do osób zagrożonych bezdomnością. Do obu wymienionych grup fundacja kieruje usługi o charakterze profilaktycznym i aktywizującym. W ramach ww. programu działa Centrum Wsparcia Bezdomności oraz streetworking (pomoc osobom bezdomnym bezpośrednio na ulicy). Doświadczeni pracownicy, streetworkerzy, docierają interwencyjnie do osób w kryzysie bezdomności z propozycją pomocy. Następnie osoby z problemem bezdomności zostają skierowane do Centrum w celu objęcia ich szeroką pomocą doraźną i specjalistyczną. Osoby bezdomne otrzymują paczki żywnościowe, środki ochrony osobistej i podstawowe leki. Osoby bezdomne mogą zmienić ubranie. Raz w tygodniu w ramach wolontariatu przychodzi lekarz internista. Ważnym elementem jest możliwość zrobienia zdjęcia do dowodu osobistego, którego osoby bezdomne zazwyczaj nie posiadają. Dalej, w zależności od potrzeb, osoba bezdomna może skorzystać ze specjalistycznej pomocy psychologicznej [MJ1] lub z pomocy pracownika socjalnego. W ramach pracy socjalnej i asystentury realizowane będą elementy programów przeciwdziałania bezdomności. W roku 2022 ze stałej pomocy Fundacji skorzystało 192 osób z problemem bezdomności, w tym 31 kobiet.
PROGRAM POMOCY CHORYM - w ramach programu fundacja wspomaga podopiecznych poprzez realizacje recept oraz zakupie niezbędnych wyrobów medycznych. Odbiorcami projektu są osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. W roku 2022 z programu skorzystało 441 osób.